| Brand: | Kyocera |
| Model: | DuraSlate |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Dragontrail Pro Glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.4, (wide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.4 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 45W wired, PD2 |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 259 x 168 x 8.6 mm (10.20 x 6.61 x 0.34 in) |
| Weight: | 488 g (1.08 lb) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/d/e/i/k/r/v, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~389 USD |