| Brand: | Kyocera |
| Model: | DuraForce Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~443 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Sapphire Shield |
| Main Specs: | 24 MP, f/1.8, 27mm (wide), 0.9µm, PDAF 16 MP, f/2.0, 16mm, 117˚ (ultrawide), 1.0µm |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Wired Wireless (Qi) |
| Chipset: | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Gpu: | Adreno 620 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 12 |
| Dimensions: | 165.1 x 74.9 x 16 mm (6.5 x 2.95 x 0.63 in) |
| Weight: | 278 g (9.81 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Push-to-talk button |
| Sim: | Nano SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/e/i/k/r/v, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~929 USD |