| Brand: | Kyocera |
| Model: | DuraForce Pro 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 5.38 inches, 74.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~449 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Protection: | Shatter-Resistant Glass |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 16 MP, f/2.0, 117˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@24fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/1.8, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4270 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wired 8W wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 8W |
| Chipset: | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 644 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, upgradable to Android 14 |
| Dimensions: | 154 x 75 x 14.5 mm (6.06 x 2.95 x 0.57 in) |
| Weight: | 237 g (8.36 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Push-to-talk button |
| Sim: | Nano SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/mc/d/e/i/k/r/v, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~486 USD |