| Brand: | Kyocera |
| Model: | DuraForce Pro 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Sapphire crystal glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF 8 MP (ultra wide; dedicated video camera) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 3240 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired Wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 508 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 150.2 x 73.4 x 13.5 mm (5.91 x 2.89 x 0.53 in) |
| Weight: | 243 g (8.25 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810G compliant Push-to-talk button |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/i/r/k, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~432 USD |