| Brand: | Kyocera |
| Model: | Kyocera Digno J |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 1080 x 1920 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.0 inches FHD display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13 Megapixels / 5 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-Core 4x1.4GHz ARM Cortex A53 + 4x1.1GHz ARM Cortex A53 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 505 |
| Ram: | Memory: 3GB, 800 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB |
| Expandable: | External Memory Supports Up to 200GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 145 mm x 72 mm x 8.4 mm |
| Weight: | 130 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C USBv2.0, With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Accelerometer, Light Sensor |