| Brand: | KYOCERA |
| Model: | Digno C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 4.5" |
| Resolution: | 540 x 960 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 23000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 |
| Gpu: | Adreno 306 |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 4.4.4 KitKat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10.8 mm |
| Weight: | 146 g |
| Sim: | Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, White |