| Brand: | Kyocera |
| Model: | Brio |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 870 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm QSC6055 |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 113.5 x 60 x 14.5 mm (4.47 x 2.36 x 0.57 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | CDMA / CDMA2000 |
| Sensors: | Compass |
| Colors: | Black |