| Brand: | Kyocera |
| Model: | Brigadier |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Sapphire crystal glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 136.4 x 68.3 x 13.2 mm (5.37 x 2.69 x 0.52 in) |
| Weight: | 187.1 g (6.60 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant Flashlight |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~324 USD |