| Brand: | Kyocera |
| Model: | Kyocera Basio 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 1080x1920 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.0 inches FHD TFT Display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13MP / 5MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels |
| Capacity: | 2940 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-Core 4x1.4GHz Cortex-A53+ 4x1.1GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 505 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | External Memory Support Up to 128GB |
| Os: | Android 7.1 Nougat |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 144 mm x 71 mm x 9.9 mm |
| Weight: | 150 Grams (with battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11 n 5GHz, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Type-C USBv2.0, With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Accelerometer, Light Sensor |