| Brand: | Kodak |
| Model: | Ektra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 21 MP, ƒ/ 2.0, (wide), 1.12 µm, OIS |
| Main Video: | 1080p video, Slow Motion 120 fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, ƒ/ 2.2 |
| Capacity: | 3000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Helio X20 (MT6797) (28 nm) |
| Cpu: | Deca-Core (2x Cortex A72 2.3 GHz + 4x Cortex A53 2.0 GHz + Cortex A53 1.4 GHz) |
| Gpu: | Arm Mali-T880 780MHz |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 147.8 x 73.4 x 14.0 mm |
| Weight: | 163 g |
| Sim: | Single SIM (Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black |