| Brand: | Kazam |
| Model: | Tornado 348 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 4.8 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP, Unknow, (wide) |
| Selfie Specs: | 5 MP, ƒ/ |
| Battery | |
| Capacity: | 2050mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6592 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (8x Cortex A7 1.7 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-450 MP4 |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Os Version: | 4.4 |
| Body | |
| Dimensions: | 139.8 x 67.5 x 5.2 mm |
| Weight: | 96 g |
| Sim: | , Single SIM (Micro SIM) |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Bluetooth: | , |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / |
| Colors: | Black, White |