| Brand: | Karbonn |
| Model: | Titanium Jumbo 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.5 in, 139.7 mm, 13.97 cm |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels |
| Technology: | 5.5 in |
| Main Specs: | 12.98 MP | 7.99 MP |
| Main Video: | 1280 x 720 pixels, 0.92 MP at 30 fps |
| Selfie Specs: | 7.99 MP |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek MT6737M |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP1 550 MHz |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 77.2 x 154 x 8.4 mm |
| Weight: | 170 g, 0.37 lbs, 6 oz |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / microSD) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Light, Proximity, Accelerometer, Fingerprint |