| Brand: | Karbonn |
| Model: | Karbonn Titanium Frames S7 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.5 inches HD |
| Resolution: | 1080x1920 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.5 inches IPS FHD Display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13MP / 13MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 Megapixels with LED Flash |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.45GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2, 600MHz, 2-Cores |
| Ram: | Memory: 3GB, 733MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 154.3 mm x 76.6 mm x 8.2 mm |
| Weight: | 157 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USBv2.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Accelerometer Proximity sensor Fingerprint Light sensor |