| Brand: | Karbonn |
| Model: | Smart Tab 8 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 8.0 inches, 198.2 cm2 |
| Resolution: | 1024 x 768 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 5GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black/White |
| Usd: | ~108 USD |