| Brand: | Karbonn |
| Model: | Karbonn K9 Smart Eco |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 480 x 854 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.0 inches FWVGA display |
| Main Specs: | Camera Overview: 2 Megapixels / 2 Megapixels |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 Megapixels |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.2 GHz ARM Cortex-A7 |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2, 2-Core |
| Ram: | Memory: 1GB |
| Storage: | Internal Storage: 8GB eMMC |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 145 mm x 72 mm x 11 mm |
| Weight: | 156 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano + Nano), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USBv2.0 with Charging and Mass Storage |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | G-Sensor |