| Brand: | KARBONN |
| Model: | K451 Plus Sound Wave |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 2.4" |
| Resolution: | 240 x 320 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1800.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Storage: | 0.1GB |
| Os: | Vendor |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 14.6 mm |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |