| Brand: | Karbonn |
| Model: | K36 Plus Jumbo Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Body | |
| Dimensions: | 111 x 47 x 16.5 mm (4.37 x 1.85 x 0.65 in) |
| Weight: | 92g (3.25 oz) |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 128 x 160 pi x els (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 1800 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |