| Brand: | KARBONN |
| Model: | K101 PLUS MEDIA CHAMP |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 1.8" |
| Resolution: | 128 x 160 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 800.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Os: | Vendor |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 15.3 mm |
| Weight: | 69 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |