| Brand: | Karbonn |
| Model: | A9 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Body | |
| Dimensions: | 120 x 60.5 x 11.3 mm (4.72 x 2.38 x 0.44 in) |
| Weight: | - |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 800 pi x els, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 1420 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |