| Brand: | Karbonn |
| Model: | A4 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Body | |
| Dimensions: | 123 x 63 x 10.5 mm (4.84 x 2.48 x 0.41 in) |
| Weight: | 87.5g without battery (3.07 oz) |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 800 pi x els, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 1250 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |