| Brand: | Karbonn |
| Model: | A34 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 139.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6515 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 197 x 124 x 12.3 mm (7.76 x 4.88 x 0.48 in) |
| Weight: | 335 g (11.82 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray/White |
| Usd: | ~97 USD |