| Brand: | Karbonn |
| Model: | A3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.0 inches, 47.6 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~144 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 113 x 61 x 13.5 mm (4.45 x 2.40 x 0.53 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White/Black |
| Usd: | ~76 USD |