| Brand: | Karbonn |
| Model: | A2 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Body | |
| Dimensions: | 124 x 63.6 x 12.4 mm (4.88 x 2.50 x 0.49 in) |
| Weight: | 110g (3.88 oz) |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 800 pi x els, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 1750 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |