| Brand: | KARBONN |
| Model: | A1 PLUS |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 3.5" |
| Resolution: | 320 x 480 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 3 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 0.3GB |
| Storage: | 0.2GB |
| Os: | Android 2.3 Gingerbread |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 13.8 mm |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |