| Brand: | iTel |
| Model: | Vision 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, (wide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 (Go edition) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Colors: | Green |