| Brand: | ITEL |
| Model: | Vision 1 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.5" |
| Resolution: | 720 x 1600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | UniSoC SC9863A |
| Gpu: | PowerVR GE8322 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB / 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gradiation Blue, Gradiation Purple |