| Brand: | ITEL |
| Model: | Vision 1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 6.09" |
| Resolution: | 720 x 1560 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc SC9863A |
| Gpu: | PowerVR GE8322 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.5 mm |
| Weight: | 169 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gradation Blue, Gradation Purple |