| Brand: | iTel |
| Model: | S25 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1200 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, (wide), 0.64µm, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, 22mm (wide) |
| Selfie Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired, bypass charging |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T620 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6xX.X GHz Cortex-A55) |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 14, up to 2 major Android upgrades, itel OS 14.5 |
| Dimensions: | 7.3 mm thickness |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), unspecified sensors |
| Colors: | Bromo Black, Mambo Mint, Sahara Gleam |
| Usd: | ~108 USD |