| Brand: | iTel |
| Model: | S24 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.6, (wide), 1/1.67", 0.64µm, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, bypass charging, 50% in 40 min |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G91 Ultra |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 163.5 x 75.5 x 8.3 mm (6.44 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight: | 192 g (6.77 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Colors: | Dawn White, Coastline Blue, Starry Black |
| Usd: | ~130 USD |