| Brand: | ITEL |
| Model: | S16 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 6.6" |
| Resolution: | 720 x 1600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 7 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 10 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.3 mm |
| Weight: | 164 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Gradient Green, Gradient Purple |