| Brand: | ITEL |
| Model: | S11 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2400.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6750V/CB |
| Gpu: | Mali 400 MP |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.7 mm |
| Weight: | 154 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Gold, Grey, Blue |