| Brand: | iTel |
| Model: | RS4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 45W wired, bypass charging, 80% in 30 min |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 Ultimate |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 8.2 mm thickness |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro |
| Colors: | Silvery White, Elegant Beige, Lurex Black |
| Usd: | ~108 USD |