| Brand: | ITEL |
| Model: | PrimeTab 1 |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 600 x 1024 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | SC7731E |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 10 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10.9 mm |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |