| Brand: | iTel |
| Model: | Power 70 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 700 nits |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Main Specs: | 13 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 18W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G50 Ultimate |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14, itel OS 14 |
| Dimensions: | 7.9 mm thickness |
| Weight: | 192.4 g (6.81 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Marine, Bronze, Silver |
| Usd: | ~86 USD |