| Brand: | iTel |
| Model: | Pad One |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS |
| Main Specs: | 5 MP, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9863A1 (22 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12 (Go edition) |
| Dimensions: | 241.4 x 160.2 x 8.2 mm (9.50 x 6.31 x 0.32 in) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Light Blue, Deep Grey |