| Brand: | ITEL |
| Model: | P65C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 6.6" |
| Resolution: | 720 x 1612 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 7 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc Tiger T606 |
| Gpu: | ARM Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Os: | Android 14 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.4 mm |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |