| Brand: | itel |
| Model: | Itel P55 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 6.6 inches |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels |
| Technology: | 6.6 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP + 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc T606 |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| Ram: | 4 GB, 8 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13 |
| Os Version: | 13 |
| Body | |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |