| Brand: | iTel |
| Model: | P55+ |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 45W wired, 70% in 30 min |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 8.0 mm thickness |
| Weight: | 187 g (6.88 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Royal Green, Galaxy Blue, Meteor Purple |