| Brand: | ITEL |
| Model: | P37 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.6" |
| Resolution: | 720 x 1600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum UniSoC SC9863A |
| Gpu: | PowerVR GE8322 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB / 3GB |
| Storage: | 32GB / 64GB |
| Os: | Android 10 Go Edition |
| Body | |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gradient Green, Deep Blue |