| Brand: | ITEL |
| Model: | P15 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6580A |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.5 mm |
| Weight: | 160 g |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Elegant Blue, Midnight Black, Champagne Gold |