| Brand: | ITEL |
| Model: | KidPad 1 |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 480 x 960 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 10 Go Edition |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Blue, Green |