| Brand: | iTel |
| Model: | Color Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 13, itel OS 13 |
| Dimensions: | 8.4 mm thickness |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Colors: | River Blue, Lavender Fantasy |
| Usd: | ~108 USD |