| Brand: | iTel |
| Model: | City 100 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 700 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Main Specs: | 13 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Charging: | 18W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14, Pure 14.5 OS |
| Dimensions: | 167.7 x 77.5 x 7.7 mm (6.60 x 3.05 x 0.30 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Navy Blue, Pure Titanium, Fairy Purple |
| Usd: | ~86 USD |