| Brand: | ITEL |
| Model: | AC60 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6" |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 10 |
| Body | |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |