| Brand: | ITEL |
| Model: | AC13 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 4" |
| Resolution: | 640 x 480 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731 |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 10 Go Edition |
| Body | |
| Weight: | 144 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Blue |