| Brand: | iTel |
| Model: | A60 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9832E (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz |
| Gpu: | Mali-T820 MP1 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 or 12 (Go edition) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Dawn Blue, Vert Menthe, Sapphire Black |