| Brand: | ITEL |
| Model: | A58 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Display | |
| Size: | 6.6" |
| Resolution: | 720 x 1612 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum UNISOC SC7731E |
| Gpu: | Mali T820 MP1 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 11 Go Edition |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, Purple and Green |