| Brand: | ITEL |
| Model: | A57 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6" |
| Resolution: | 720 x 1560 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731 |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB / 2GB |
| Storage: | 16GB / 32GB |
| Os: | Android 11 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.65 mm |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |