| Brand: | ITEL |
| Model: | A56 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6" |
| Resolution: | 480 x 960 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731E |
| Gpu: | ARM Mali T820 MP1 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.9 mm |
| Weight: | 164 g |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Aqua Blue, Champagne Gold, Deep Grey |