| Brand: | iTel |
| Model: | A50C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 540 x 1208 pixels, 20:9 ratio (~202 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | Unisoc T603 |
| Cpu: | Octa-core |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 (Go edition) |
| Dimensions: | 163.9 x 75.7 x 9.4 mm (6.45 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight: | 192.6 g (6.81 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Dawn Blue, Sapphire Black, Misty Aqua |